top of page

Výběr Platformy Pro Algoritmický Trading – Backtestování a Systematické Živé Obchodování Pro E

Náhodný Trading

Víte, že více než 90% traderů používá technickou analýzu a více než 90% z nich jsou v dlouhodobém horizontu ztrátoví? Mnoho začátečníků o tomto faktu nevědí, nebo o tom jednoduše spíše nechtějí vědět. Tvoří si svou ulitu a přesvědčují sami sebe, že budou patřit právě mezi ty vyvolené, co budou konzistentně ziskoví. 

Všechny tyto začátečníky spojuje dvě věci: Naivita a z toho vyplývající náhodný trading. Začátečníci by však měli vzít v úvahu, že technická analýza zkrátka nefunguje a její signály jsou náhodné: Formace jako trendové čáry, dvojitý vrchol a dno, hlava a ramena atd. 

Všechny z těchto formací jsou náhodné (pokud máte vědeckou studii o jejich funkčnosti, sem s ní), a dokud nebudeme schopni je kvantifikovat a ověřit smysluplnými backtesty, nemá vůbec cenu se jimi zabývat. 

Ano, zní to drsně, ale taková je dle našeho názoru realita. I z toho důvodu jsme si připravili sérii článků, které budou nejprve technické indikátory a později formace (malůvky v grafech) analyzovat a určovat jejich skutečnou prediktivní vlastnost na široké škále trhů. Vřele doporučujeme, bude to zajímavé počteníčko. 

Tomuto stylu obchodování se říká diskréční trading. A ano, počítáme s variantou, že spousta z Vás se teď zlobí, protože Vaši zaslíbenou metodologii konfrontujeme. Doporučujeme Vám ale, abyste ve čtení pokračovali. Třeba se na danou věc pak budete dívat jinou perspektivou a uvidíte i jiná řešení, která Vám zde nabídneme.

Méně zkušené obchodníky tento typ obchodování přitahuje, protože vypadá snadno. Většinou je v tom namočený samozvaný „guru“, který začátečníkům ukáže jednoduché formace a prohlásí, že to funguje. Stádo ovcí ho pak samozřejmě hodlá následovat. 

Příklad za všechny: Na 60 minutovém barovém grafu vidíte dvojité dno, což je dle pouček pro mnoho diskréčních traderů signál vstupu do dlouhé (long) pozice. Cena se ale obrátí proti Vám, signál selže a vystupuje se ztrátou. Čekáte tedy na další dvojité dno a protentokráte generujete zisk. A ve hře je najednou míra nejistoty: Funguje tento signál nebo ne?

Realita je, že technická analýza a diskréční trading jsou dobrým nástrojem, ale tak maximálně pro trading „guru“, kteří nemají na to, aby šli do hloubky a předali Vám relevantní nástroje, a brokeři, kteří vědí, že díky technické analýze aplikované na jeden z minutových timeframes bude četnost Vašich obchodů velmi vysoká. A tím pádem i jejich příjmy z komisí. 

Čím dříve si přiznáte, že nejste majitelem kasina, ale jeho věřným gamblerem, tím lépe pro Vás. Jakmile se do tohoto začarovaného kruhu kultu technické analýzy dostanete, je těžké přestat. Jste krmeni tím, jak je vlastně technická analýza snadná a účinná. K tomu navíc je doslova všude. V každé platformě, na kterou pomyslíte: TradeStation, Tradingview , NinjaTrader, SierraChart a ve spoustě dalších softwarů. 

Z technické analýzy se stalo za roky vymývání mozků ze všech stran prakticky kult, určitá forma náboženství. Jen to kýžené ovoce v podobě konzistentních zisků nepřináší. A těm co ano dočasně? Ti mají prostě štěstí. Zamyslete se nad tím a použijte zdravý selský rozum. 

V rámci technické analýzy můžete použít tolik různých grafických formací, indikátorů s různými nastaveními parametrů a jejich vzájemných kombinací, že dostanete tolik protichůdných signálů… Jeden do dlohé pozice, druhý do krátké. Z toho doslova musíte být zmatení. A dokud nebudete v kapse mít nějaký důkaz, že technická analýza skutečně funguje, neměli byste ji vůbec brát vážně. 

Kreslení různých formací v grafu nemá žádnou prediktivní hodnotu. Pokud nám dokážete opak, budeme velmi vděční, ale v rámci série našich článků se chystáme Vám poskytnout jasné důkazy, že technická analýza skutečně nefunguje. 

Aspoň ne v základních nastaveních. A pokud skutečně koketujete s myšlenkou obchodovat pomocí malůvek do grafů s použitím indikátorů, poskytl Vám trading guru nebo kdokoliv další, kdo řešení prezentoval, důkaz, že tato metodologie má skutečnou prediktivní moc?

Bavíme-li se o důkazech, je zde jeden přístup, který dnes na trzích dominuje a tím je samozřejmě algoritmický trading (algorithmic), zvaný též systematický (systmatic) či kvantitativní (quantitative). 

Ten je samozřejmě většinou diskréčních traderů patřičně démonizován. Ale jaký argument může dikréční trader mít, pokud není schopen dělat zpětné testování vstupních a výstupních podmínek strategie a z toho plynoucích jednotlivých obchodů v čase – tedy backtest, což je výsada a neodmyslitelná součást právě algoritmického tradingu?

Rada: Co nemůžeš kvantifikovat a ověřit, tomu nevěř. Rozhoduj se v tradingu na základě faktů. Ber formace v grafech s rezervou, dokud neuvidíš důkaz, že fungují

Mezi nejoblíbenější argumenty diskréčních traderů, proč algoritmický trading není tou správnou volbou, patří například, že lidské oko dokáže v trzích lépe zachytit určité nuance, než pouhopouhý kód. Dalším pak bývá, že kód nedokáže adekvátně zachytit určité emoce v trzích. 

Těmto pseudoargumentům jsem na počátku mé trading kariéry věřit chtěl. Strávil jsem totiž studiem technické analýzy obrovské množství času a bylo pro mě těžké si přiznat, že dost možná je to celé jen chiméra. Nebyl jsem totiž programátorem a tím se mi svět algoritmického tradingu zdál na hony vzdálený. 

Přeci naprogramovat strategii musí být nad mé schopnosti, říkal jsem si. Nic nemohlo být dále od pravdy. Díky tomuto zbytečnému předsudku jsem se okrádal o můj drahocenný čas. Nechal jsem si tak ujít potenciál algoritmického tradingu a svůj přirozený vývoj jsem zpočátku zbytečně brzdil. Chyběla mi odvaha. A bylo by mi líto, pokud byste udělali to samé. Třeba jste teď v podobné situaci.

Nedalo mi to, udělal si průzkum trhu a došel k závěru, že pokročilí tradeři se buď vydali cestou používání platformy TradeStation a nebo studovali do velké hloubky vývojový software Python.

TradeStation je komerční a snadno dostupný software, který funguje jako broker zároveň. Oproti tomu Python je pokročilejší software, který je vhodný pro lidi s programovacími zkušenostmi či matematických vzděláním. Pro mě byl například Python na první pohled složitým řešením a rozhodl jsem se proto zaměřit právě na TradeStation. 

A zpětně dnes mohu říci, že v mém případě se jednalo o správné rozhodnutí, protože mi zásadním způsobem zlepšilo život. Klíčovou součástí TradeStationu je programovací jazyk pro trading – EasyLanguage. Již z názvu vyplývá, že se jedná o programovací jazyk, který by měl být pro tradery, kteří nemají potřebné programátorské zázemí, snadným řešením. 

EasyLanguage jsem se učil pomocí různých tipů a triků, které byly volně dostupné na internetu či v knihách a k mému překvapení jsem zjistil, že tento programovací jazyk je vlastně velmi uživatelsky přívětivý a díky předem naprogramovaným funkcím je velmi snadné se jej efektivně naučit. Tento fakt mi vnesl čerstvou krev do žil a má motivace tradingem raketově vzrostla.

Pokud jste nováčkem, bylo by dobré zde zmínit, jaké výhody přináší algoritmický trading. Tak zaprvé je 100% mechanické. Není zde prostor pro nějaké emoce, výjimky. Vše je jasně kvantifikované a definované vstupní a výstupní podmínky strategie jsou definované kódem, který nikdo jakkoliv ošálit nemůže.

Kód necítí žádné emoce, nemá v rizikových tržních situacích strach ani chamtivost. Je chladný a strojově přesný. Proto ho my, algo tradeři, máme tak moc rádi.

Zadruhé: Algoritmický trading je skvělý zaměstnanec. Pracuje dnem i nocí, nepřetržitě v rámci živého obchodování. Nemusíte tedy vysedávat za monitorem a sledovat, jak se formuje svíčka po svíčce. Můžete se klidně sejít s přáteli, trávit čas s rodinou a Váš automatizovaná obchodní strategie udělá práci za Vás.

Rada: Nebojte se algoritmického tradingu. Nemusíte být programátory, abyste jej mohli provozovat. Nenechte se odradit. Není to vůbec těžké

Zatřetí: Jak již bylo zmíněno, můžete provádět zpětné testování výkonnosti Vaší obchodní strategie na historických datech. Jako diskréční trader nemáte v tomto ohledu prakticky šanci být konkurenceschopný. 

Nikdy nezapomenu na mé začátky v tradingu, kdy jsem si zapisoval mé obchody do Excelu a považoval jsem to za relevantní činnost. Nic nemohlo být dál od pravdy, neboť když jsem daný trh s mými pravidly obchodní strategie procházel znovu, zjistil jsem, že najednou vidím situace v trhu úplně jinak a můj zápis obchodů se oproti tomu původnímu totálně lišil. Došlo mi tehdy naplno, že diskréční trading je jedná velká hra na náhodu a frustrace byla obrovská. 

Nakonec to byla ta primární motivace, která mě přivedla k algoritmickému tradingu, takže nakonec dobře, že jsem si touto trnitou cestou v mých počátcích prošel. Oproti tomu, když máte naprogramovanou strategii, kód neošálíte. Ta vždy za každých okolností na daných historických datech provede ten samý backtest a tím pádem se dostáváte do roviny faktu. 

Algoritmické obchodování je stejně tak dobré, jako je Váš kód. Zde prostor na výmluvy neexistuje. Navíc, reprodukce kódu je snadná záležitost, avšak reprodukce diskréčního stylu může být věc nemožná, na což mimochodem trading „guru“ spoléhají. 

Vzniká jim tak patřičný prosto na manipulaci a výmluvy, že nejste dobrý trader, když budete prodělávat, protože nejste schopni jejich pseudostrategii kopírovat.

Rada: Jako trader s malým kapitálem máte výhodu, že můžete obchodovat strategie, které jsou nedostupné pro velké instituce z důvodu jejich potřeby obchodovat příliš velké objemy. Zde hledejte svoji nefér výhodu

Když se začnete jako retail trader, který má v plánu obchodovat kapitál v řádech tisíců až stovek tisíců dolarů, zabývat myšlenkou vývoje vlastních strategií, zjistíte, že oproti institucím máte obrovskou výhodu: Nemusíte se zabývat nedostatečnou likviditou trhu. 

Velké instituce, které spravují velké množství kapitálu (některé největší hedge fondy i miliardy dolarů), musí exekuovat objemově obrovské pozice a s tím souvisí i velký skluz v plnění (slippage). 

Jako člověk se zkušenostmi z hedge fondu, kde jsem spravoval miliony dolarů, vím, o čem je řeč. Vyvinout funkční strategii, která se dá použít na menší účty, je tak o mnoho snazší a nabízí právě retail obchodníkům velkou výhodu.      

Pojďme se nyní zaměřit na konkrétní příklad jednoduché automatizované obchodní strategie, abyste dostali konkrétnější představu. Algoritmy jsou explicitně definovány, aby splnily předem nadefinovaná kritéria. 

Například: Pokaždé, pokud je uzavírací (close) cena úsečky nižší než 20denní klouzavý průměr, algoritmus nakupuje (příkaz Buy). Kdykoliv je cena pod 20denním klouzavým průměrem, algoritmus prodává (příkaz Sell) (viz Obrázek 4). 

Již jsem se zmiňoval, že software TradeStation disponuje programovacím jazykem EasyLanguage. Výše zmíněna reverzní strategie má tuto podobu:

If Close < Average(Close, 20) and Marketposition < 1 then Buy („Long“) this bar at close;

If Close > Average(Close, 20) and Marketposition > -1  then Sellshort („Short“) this bar at close;

Obrázek 1: Příklad reverzní strategie používající klouzavý průměr zobrazený v TradeStation platformě

Jak vidíte (Obrázek 1), jedná se skutečně o primitivní strategii, která v dnešním světě nemá šanci obstát.

Obrázek 2: Ekvity křivka reverzní strategie používající klouzavý průměr

Rada: Pracujte s minutovými daty pro futures a inteligentně vytvářejte své vlastní obchodní seance. Zbavte se alternativních barů, nic vám nepřinesou

Na Obrázku 2 vidíte základní prvek backtestování a ekvity křivky této jednoduché strategie. Na horizontální ose vidíte počat obchodů a na vertikální ose vidíte kumulovaný profit/ztrátu od roku 2003 do 2020. 

Je očividné, že strategie dopadla katastrofálně s kumulovanou ztrátou, byť prvních 700 obchodů vykazovala kumulovaný zisk. Nutno zmínit, že do backtestu nebyly zahrnuty náklady na skluzy plnění (slippage) a komise. Kdybychom tak učinili, výsledek by byl samozřejmě ještě horší.

Výběr Platformy pro Backtestování

Řekněme si, že jste učinili důležité rozhodnutí, že chcete obchodovat systematicky, chcete se stát algo tradery a definitivně zapomenout na diskréční trading. 

Jaký je další postup? Každý trader, kdo se rozhodne začít s algoritmickým tradingem, by si měl nejdříve udělat osobní průzkum možných softwarových platforem, které chce používat na vývoj strategií. 

Uvědomte si, že finanční trhy jsou jedním velkým bitevním polem. A pouze ten, kdo disponuje těmi nejsilnějšími zbraněmi, má šanci v této tvrdé válce vyhrát. Je proto klíčové vybrat si tu nejdůležitější zbraň – platformu pro backtesting – velice pečlivě, uvážlivě a samozřejmě v rámci Vašich možností. Máte dvě možnosti, jakým směrem se můžete vydat:

   1. První možností je tzv. Ready-made software.

Na trhu existuje nemálo možných softwarů, které Vám umožní praktikovat algoritmický trading od vývoje až po samotnou automatizovanou exekuci obchodů. Jeden z nejrozšířenějších softwarů známý především ve světě Forexu je Metatrader. Tento software je nabízen mnoha Forex brokery zdarma k užívání. 

Trikem je, že tato platforma je nabízená kompletně zdarma, takže je to pro mnoho začínajících traderů velmi lákavá varianta. Pokud však máte úmysl dělat algoritmický trading profesionálně, doporučuji Vám vůbec nad touto variantou ani nepřemýšlet. Tento software má mnoho limitací, a tak neztrácejte Váš drahocenný čas. 

Dalšími platformami, o kterých jste pravděpodobně již někde slyšeli, jsou: NinjaTrader, Multicharts a TradeStation. Od několika traderů jsem se doslechl, že jsou s platformou NinjaTrader velmi spokojení, neboť v posledních letech učinila velký pokrok. Nejsem však v pozici, abych tuto platformu hodnotil, neboť s ní nemám žádné zkušenosti. 

Platformy, které znám velice dobře, jsou TradeStation a Multicharts. TradeStation kombinuje pokročilou software technologii a brokera v jednom. Neodmyslitelnou součástí platformy je již zmíněný programovací jazyk EasyLanguage. Jeho velkou výhodou je snadná pochopitelnost a obrovském množství naprogramovaných knihoven, které obsahují funkce, indikátory, obchodní příkazy. 

Je v něm tedy velice snadné a efektivní obchodní strategie budovat. Multicharts je obchodní platforma, která obsahuje programovací jazyk jménem PowerLanguage. Jedná se v podstatě o kopii EasyLanguage (vlastnické práva zde nehodlám řešit, ale pravdou je, že jazyk byl vytvořen první TradeStationem). 

Ve srovnání s TradeStationem není Multicharts zároveň i broker. Multicharts se tedy může použít a napojit na jiného brokera, což s sebou přináší nevýhodu v podobě možné problematické kompatibilitě a latenci obchodních příkazů. Dále si TradeStation a Multicharts porovnáme v Tabulce 1 (níže). Pojďme si ale prvně něco říct k druhé skupině softwarů.

2. Druhou možností je definitivně profesionálnější, ale zároveň i náročnější řešení. A tím je Vámi vybudovaná proprietární platforma pro algoritmický trading.

Opět je zdě hodně možností, jakým směrem se vydat. Mnoho profesionálních traderů a institucí používají jazyk jako C, Java, C++ nebo C# pro to, aby vyvinuli jejich vlastní backtestovací a exekuční platformu. 

Tento proces je intelektuálně i časově velice náročný a vyžaduje týmovou práci odborníků. Musíte být velmi pokročilým v programování, abyste vůbec mohli nad budováním vlastní platformy přemýšlet. Rozhodně to není cesta, kterou bychom Vám doporučili jít. Velmi dobrým řešením pak může být programovací jazyk, který je ve světě více a více známý, a tím je Python

Tento jazyk nabízí velmi působivé knihovny, které se neustále dynamicky rozvíjejí, a pro vědce (v našem případě algo tradera), který se orientuje na práci s daty, je to v dnešním světě ideální volba. 

Ve srovnání s TradeStation a Multicharts, kde si jednoduché programování můžete velice rychle osvojit, je zde zapotřebí roky studií a praxe pro osvojení si tohoto softwaru. Další výhody Pythonu spočívají v možnosti vykonávat velmi efektivní práci s daty (například Pandas) či například aplikovat pokročilé metody strojového učení (machine learning).

Pro přehlednost jsme pro Vás připravili porovnávací tabulku, kde srovnáváme ty nejkritičtější aspekty, které rozhodují o finální kvalitě daných platforem:

TradeStation

Multicharts

Python

Programovací jazyk

EasyLanguage. Jeho velkou výhodou je snadná pochopitelnost a obrovském množství naprogramovaných knihoven, které obsahují funkce, indikátory, obchodní příkazy. Je v něm tedy velice snadné a efektivní obchodní strategie budovat (PowerLanguage v Multicharts)

Objektové programování používané v mnoha různých odvětvích. Má velký potenciál vykonávat efektivní datovou analýza (Pandas)

Backtestování

Backtestování se snadno provádí na jeden trh s EasyLanguage. Jakmile se jedná o portfolio backtesting, používá se appka Portfolio Maestro, která má však velmi limitovanou výkonnost.

Backtestování se snadno provádí jak na jeden tak skupinu trhů v rámci aplikace dynamického portfolio sizing modelu. Portfolio Backtester má určitě lepší kvalitu než TradeStation.

Je možné provádět jak na jeden trh, tak portfolio trhů za využití nejrůznějších portfolio sizing modelů. Je to však mnohem složitější a náročnější než v TradeStation a Multicharts.

Broker

TradeStation je jak platforma, tak broker v jednom, což přináší výhodu vysoké integrity softwaru.

Multicharts musí být napojen na nezávislého brokera, což může přinášet problémy nekompatibility

Python vyžaduje napojit brokera skrze API. Je potřeba mít pokročilejší znalosti. Většina relevantních brokerů mívá kvalitně zpracovanou dokumentaci.

Historická cenová data

Kvalitní minutová, denní a týdenní data až 20 let nazpět. Ticková data až 6 měsíců nazpět.

Je potřeba napojit na poskytovatele dat. V případě, že máte TradeStation, dá se k tomu využít.

Musíte načíst od poskytovatele dat.

Historická fundamentální data

Velmi omezené možnosti (prakticky nemožné) práce s fundamentálními daty, jako jsou news feed, earnings, makroekonomická data atd.)   

V případě nalezení alternativního zdroje dat s možnou prediktivní sílou je možné naintegrovat do vývoje jakýkoliv zdroj dat.

Živá data

Poskytuje platforma automaticky, pokud si zaplatíte za tuto službu

Je třeba napojit na brokera nebo jiného poskytovatele živých dat

Řešení si musíte naprogramovat a vybrat daného poskytovatele dat skrze API

Robustnost / Stress Testy

Velmi dobré optimalizace, out-of -sample a Walk Forward testy

Velmi dobré optimalizace, out-of -sample a Walk Forward testy

S pokročilými znalostmi Pythonu si můžete naprogramovat jakýkoliv test robustnosti

Živé obchodování

Velmi efektivní a snadno nastavitelné živé obchodování

Musíte napojit brokera a sledovat, jestli vše probíhá v pořádku

Musíte napojit brokera skrze API. Velmi dobré zkušenosti máme s Interactive Brokers. Kvalitně provedená dokumentace.

Latence (Zpoždění)

Velmi nízké slippage jak pro futures, tak akciové trhy

Nemáme dostatek zkušeností s live tradingem přes Multicharts

Velmi nízká latence s Interactive Broker na základě našich zkušeností

Konfigurace

Limitovaná, není open source

Limitovaná, není open source

Bez limitací

Integrace s jiným softwarem

Není možná

Není možná

Bez limitací, pokud je možná

TradeStationMultichartsPythonProgramovací jazyk EasyLanguage. Jeho velkou výhodou je snadná pochopitelnost a obrovském množství naprogramovaných knihoven, které obsahují funkce, indikátory, obchodní příkazy. Je v něm tedy velice snadné a efektivní obchodní strategie budovat (PowerLanguage v Multicharts)Objektové programování používané v mnoha různých odvětvích. Má velký potenciál vykonávat efektivní datovou analýza (Pandas)BacktestováníBacktestování se snadno provádí na jeden trh s EasyLanguage. Jakmile se jedná o portfolio backtesting, používá se appka Portfolio Maestro, která má však velmi limitovanou výkonnost.Backtestování se snadno provádí jak na jeden tak skupinu trhů v rámci aplikace dynamického portfolio sizing modelu. Portfolio Backtester má určitě lepší kvalitu než TradeStation.Je možné provádět jak na jeden trh, tak portfolio trhů za využití nejrůznějších portfolio sizing modelů. Je to však mnohem složitější a náročnější než v TradeStation a Multicharts.BrokerTradeStation je jak platforma, tak broker v jednom, což přináší výhodu vysoké integrity softwaru.Multicharts musí být napojen na nezávislého brokera, což může přinášet problémy nekompatibilityPython vyžaduje napojit brokera skrze API. Je potřeba mít pokročilejší znalosti. Většina relevantních brokerů mívá kvalitně zpracovanou dokumentaci.Historická cenová dataKvalitní minutová, denní a týdenní data až 20 let nazpět. Ticková data až 6 měsíců nazpět.Je potřeba napojit na poskytovatele dat. V případě, že máte TradeStation, dá se k tomu využít.Musíte načíst od poskytovatele dat.Historická fundamentální dataVelmi omezené možnosti (prakticky nemožné) práce s fundamentálními daty, jako jsou news feed, earnings, makroekonomická data atd.)V případě nalezení alternativního zdroje dat s možnou prediktivní sílou je možné naintegrovat do vývoje jakýkoliv zdroj dat.Živá dataPoskytuje platforma automaticky, pokud si zaplatíte za tuto službuJe třeba napojit na brokera nebo jiného poskytovatele živých datŘešení si musíte naprogramovat a vybrat daného poskytovatele dat skrze APIRobustnost / Stress TestyVelmi dobré optimalizace, out-of -sample a Walk Forward testyVelmi dobré optimalizace, out-of -sample a Walk Forward testyS pokročilými znalostmi Pythonu si můžete naprogramovat jakýkoliv test robustnostiŽivé obchodováníVelmi efektivní a snadno nastavitelné živé obchodováníMusíte napojit brokera a sledovat, jestli vše probíhá v pořádkuMusíte napojit brokera skrze API. Velmi dobré zkušenosti máme s Interactive Brokers. Kvalitně provedená dokumentace.Latence (Zpoždění)Velmi nízké slippage jak pro futures, tak akciové trhyNemáme dostatek zkušeností s live tradingem přes MultichartsVelmi nízká latence s Interactive Broker na základě našich zkušenostíKonfiguraceLimitovaná, není open sourceLimitovaná, není open sourceBez limitacíIntegrace s jiným softwaremNení možnáNení možnáBez limitací, pokud je možná

Tabulka 1: Porovnání mezi TradeStation, Multicharts a Python

Pokud jste na začátku své tradingové kariéry v produktivním věku, a máte dostatek času na roky studií, pak je Python určitě tou správnou volbou. Nabízí prakticky neomezené možnosti Vašeho dalšího rozvoje. Studium Pythonu a programování strategií v něm je ale opravdu běh na dlouhou trať. 

Pythonu a vývoji strategií v tomto softwaru budeme věnovat v rámci našeho vzdělávání podstatnou část našeho obsahu. Hledáte-li rychlejší a snadnější řešení, protože máte náročné povolání, staráte se o rodinu a máte toho až nad hlavu, no přesto trading milujete, platforma TradeStation bude pro vás skvělou alternativou. 

Dle praxe můžeme jednoznačně říct, že v plaformě lze vyvíjet potenciálně ziskové strategie. V rámci této knihy, která je určená pro středně pokročilé tradery, budeme s platformou TradeStation i nadále pracovat. Vysvětlíme si detailněji programovací jazyk EasyLanguage a ukážeme si na něm praktické příklady možného vývoje obchodních strategií. 

Nicméně vybrali-li jste si Python, nepřestávejte zde knihu číst. Obecné principy a metodologie, které si budeme v této knize vysvětlovat, je důležité si osvojit bez ohledu na to, s jakou platformou budete v budoucnosti pracovat.

Rada: Pokud jste na začátku své obchodní kariéry, v produktivním věku a máte dostatek času na roky dopředu ke studiu, pak je Python rozhodně tou správnou volbou. Pokud však hledáte rychlejší a jednodušší řešení, jsou platformy TradeStation a Multicharts skvělou alternativou.

Jak již bylo vysvětleno v kapitole Výběr trhu, dále budeme pracovat s futures trhem E-mini Russell 2000, timeframem 60min a to i s jeho Micro variantou.

Pokud si chcete přečíst celý Ebook Ultimátní Průvodce Jak Na Úspěšný Algoritmický Trading, a nechcete jít článek po článku na našich stránkach, stáhnout si ho můžete okamžite a zcela zdarma zde! 12 kapitol, 118 stránek, všechno na jednom místě.

Vyhledávání

Search

Nedávné příspěvky

  1. Hodnocení Výkonnosti Strategií 9/12

  2. Kam Chodit Na Trading Signály – Software Pro Vývoj Strategií 8/12

  3. Fáze Vývoje Strategie – Intradenní Strategie Používajíci Price Patterns 7/12

  4. Fáze Vývoje Strategie – Definování Vstupních a Výstupních Podmínek Na In-Sample Datech 6/12

  5. Výběr Platformy Pro Algoritmický Trading – Backtestování a Systematické Živé Obchodování Pro Eliminaci Náhodného Tradingu 5/12

Kategorie

Basics (4)Libraries (1)Python (2)Vývoj AOS (9)

Nedávné komentáře

#VývojAOS

0 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page