top of page

Nerealistická Očekávání a Absence Vnitřní Motivace v Tradingu 2/12

Motivace v Tradingu

Je vydělávání peněz jedinou reálnou motivací, proč se zabýváte tradingem? Nebo jdete s úvahami trochu dále a trading vnímáte jako soubor činností, jejichž cílem je pozitivně ovlivnit život Vás i Vaší rodiny? Předtím, než vůbec začnete uvažovat o živém obchodování, byste si měli dát čas a zamyslet se, jaká je Vaše vnitřní motivace.

Je totiž zapotřebí mít vždy na zřeteli, že trading je na prvním místě velmi riskantním dobrodružstvím, avšak potenciální výnosy, které nabízí, Vám nenabídne většina dalších byznysů. Bez robustního vzdělání o něm ale ani neuvažujte.


JEDINÁ MOŽNÁ CESTA JE OBCHODOVÁNÍ S EDGE

Před pár lety jsem potkal na jednom z mých seminářů chlápka, co si doslova zničil nesystematickým tradingem nejen svůj život, odnesli to i jeho nejbližší. Chyběl mu základní aspekt, který je předpokladem k úspěchu každého dlouhodobě úspěšného podnikání: Zdravý selský rozum a kritické myšlení. 

Co přesně se stalo? Za celý život si těžce naspořil na dům a jeho rodina očekávala, že začnou stavět jejich vysněný dům. K jeho neštěstí však na něj vyskočila na Facebooku působivá a chytlavá reklama. 

Zjevil se mu „trading guru“. Podlehl mu, „guru“ ho naučil jeho „zázračnou“ strategii. Zázračnou v uvozovkách, protože o všechny úspory vlivem neúměrného rizika a nekvalitního money managementu přišel během několika měsíců. Pak přišla ta ztráta vůbec největší. Přišel o manželku i děti kvůli nevyhnutelné ztrátě jejich důvěry. Kde nastala chyba? Zaplavila ho chamtivost a následně z toho vyplývající nerealistická očekávání snadných zisků a pohádkových výnosů. 

Je to fenomén, který nás lidi doprovází životem po věky věků. Člověk nikdy nepřestane hledat Svatý grál, máme to zakořeněno v DNA. Obchodoval s něčím, co nemělo tzv. edge, tedy trvalou statistickou výhodu v trzích. Měl v rukou jen neověřený náhodný koncept, který ho někdo učil bez jakýchkoliv důkazů, že by mohl fungovat. 

Pevně doufám, že nebudete patřit mezi Ty, kteří učiní stejnou chybu. Tento Ebook Vám jasně nastíní, že i v tak chaotickém světě, jako jsou finanční trhy, můžete najít řád a systematizaci a rozhodovat se na základě faktů a důkazů. 

Můžete přesně kvantifikovat Vaše celkové riziko i potenciál výnosu. Můžete se zařadit mezi profesionály, kteří pracují se statistickými důkazy. A to je velmi silný argument, no ne?

Rada: Riskuj, ale pouze vlastní kapitál

V životě lidí se traduje jedno známé přísloví: „Peníze jsou jednou jedinou hodnotou, o kterou si můžete dovolit přijít.“ Já bych ale přidal, že toto přísloví platí pouze v případě, jedná-li se o peníze, o které můžete skutečně přijít. 

Sami si musíte zodpovědět otázku: „Pokud tento vložený kapitál do tradingu dám, hrozí mi nebo mým blízkým ztráta kvality života, kterou doposud mám?“ Jakmile budete v ohrožení a riskovat příliš, je prakticky nevyhnutelné, že začnete tropit jednu chybu za druhou. 

A i v případě, že budete mít strategii s vytouženým edge, při zkouškách nevyhnutelných drawdownů nebudete konzistentní a tyto těžké časy s nejvyšší pravděpodobností nezvládnete. Budete totiž velmi zranitelní a to si jednoduše v tradingu nemůžete dovolit. 

Mějte na paměti: Trading je velmi složitý, jakmile začnete obchodovat s reálným kapitálem. A někdy opravdu velmi bolí. Nicméně s touto bolestí se můžete vyrovnat, pakliže to zásadně neovlivní kvalitu Vašeho života. Pokud si tuto radu vezmete k srdci, určitě na tom můžete do budoucna stavět.

Nedávno mě telefonicky kontaktovala žena s prosbou o radu. Byla velmi zadlužena a v nedobrém zdravotním stavu pro vykonávání standardní práce. Její motivace k tradingu tím pádem byla jednoznačná – splatit své dluhy díky výdělkům na burze. No a pak začít nový vysněný život, kde ji nadále trading bude živit. 

Kapitál na trading by si samozřejmě půjčila a tím by prohloubila svůj dluh. Učebnicový příklad dluhové pasti, začarovaného kruhu, z kterého by se člověk už pravděpodobně nikdy nedostal. Její otázka byla přímá: „Myslíte si, že je to dobrý nápad?“ Moji odpověď jistě tušíte: „Nikdy nezačínejte s tradingem, dokud nemáte Vaše finanční a životní záležitosti dořešené. V životě ani v tradingu neexistují zkratky.“

Rada: Bez motivace k neustálému rozvoji to fakt nejde aneb. trvalé štěstí si v tradingu nekoupíš

Pro zajištění dobré kvality života a tím pádem i tradingu je zapotřebí umět odlišovat mezi dvěma pojmy: trvalé štěstí (anglicky se používá pojem „joy“) a uspokojení („happiness“). 

Uspokojení přichází v tradingu, když za sebou máte vlnu zisků. Den co den se Vám daří, jste v rauši a připadáte si neporazitelní, což je mimochodem velice nebezpečný jev. Pro tento pocit je příznačné, že jak rychle přichází, tak rychle odchází. Zkrátka jen díky vlně ziskových obchodů nebudete po celý zbytek života šťastní. 

V návaznosti Vás pak může napadnout otázka: „Co mám dělat pro to, abych byl v životě a při tradingu šťastný den co den?“ No, asi tušíte, že žádný takový recept neexistuje. Je to úkol nemožný a každý jeden z nás si prochází těmi lepšími a horšími obdobími. A zásadně si nemyslím, že trading Vás udělá šťastnými. Ale smysluplné vzdělávání v tradingu ten potenciál má. 

Hodně lidí, co jsem v minulosti školil, s touto tužbou přicházeli. Vždy jsem jim odpovídal jedním a tím samým argumentem: Štěstí si v tradingu nekoupíš. Co ale přineslo trvalé štěstí v životě mně, je kombinace zajištění základních potřeb, mezi které patří i pocit naplnění. A za tvrdou prací a ochotou kontinuálně se vzdělávat tkví klíč k dobrému pocitu ze sebe sama. 

Algoritmický (systematický) trading je v oblasti obchodování na burze skvělou volbou. Jste v něm totiž konfrontování den co den vystoupit z vlastní komfortní zóny a vzdělávat se v různých oblastech: od základů burzy, programování, k pochopení základních principů nabídky a poptávky, psychologie chování davu, myšlení v pravděpodobnostech, vyhodnocování rizika, učení se trpělivosti… 

Těch oblastí je tolik, že takto komplexní vzdělávání bude mít přesah a zásadně ovlivní i kvalitu Vašeho života bez ohledu na to, kolik peněz v tradingu vyděláte. Naučíte se totiž žít v pravděpodobnostech. Budete umět lépe vyhodnocovat, jak v životě řešit každodenní úskalí. 

Mně osobně trading pomohl s rozvinutím byznysu i v jiných oblastech. Pomohl mi rovněž zlepšit vztahy se svými blízkými, zlepšil mi kontrolu nad mou vlastní chamtivostí a udělal mě více šlechetným. Protože jsem se díky tradingu naučil nejen peníze vydělávat, ale i o ně přicházet, což je podle mě velmi důležitý aspekt osobního rozvoje. 

Je zapotřebí projít si prožitkem výraznější ztráty peněz (samozřejmě ale ne likvidační). Tento prožitek Vám zpravidla otevře oči a dovolí Vám naplno pochopit, že peníze nejsou reálná hodnota v životě ale prostředek. Dovolí nám pochopit, že ztráty jsou nevyhnutelnou součástí života, které nás mohou ve finále posunout o další krůčky vpřed.  

Samozřejmě ne všechny činnosti, které budete v tradingu dělat Vás budou bavit. Klíčové ale je, že se při vzdělávání budete cítit dobře, protože sami poznáte, jak velký progres činíte. 

Trading Vás prostě neudělá trvale šťastným, pokud Vaší jedinou motivací budou peníze. Budete-li se ale soustředit na cestu, proces učení se z chyb, získávání nových vhledů a know-how, budete se cítit dlouhodobě šťastní a naplnění ruku v ruce s neodvratitelným finančním úspěchem, který Vás čeká. 

Musíte trading milovat a nahlížet na něj jako na věděcký obor, jako předmět vašeho bádání a zkoumání. Zároveň potřebujete mít jasnou vizi, čeho vlastně chcete v tradingu dosáhnout. Když jsem začal trading studovat, měl jsem silnou vnitřní motivaci nebýt zaměstnancem a makat na někoho jiného. 

Pro možnost být v tomto světě šťastný je pro mě velmi důležité mít pocit nezávislosti a svobody. Je pro mě klíčové mít tu možnost dělat si kdy chci, co chci. Nepřemýšlel jsem nad vyděláváním stovek tisíc až miliónů dolarů. Byl jsem velmi střízlivý a zůstal nohama pevně na zemi, což mi v začátcích velmi pomohlo, abych trading nevzdal. 

Dnes mohu konstatovat, že jsem dosáhl snu finančí nezávislosti díky tradingu mnohem dříve, než se mi kdy snilo. Tento výsledek by se však nikdy nedostavil bez vzdělání a patřičné dedikace.

Rada: Nevěřte zkratkám, pohádkovým výnosům a laciným marketingovým trikům v online světě

Mnoho laciných marketinkových kampaní vytvořilo v hlavách traderů nerealistická očekávání, že trading je fantastickým dobrodružstvím a velmi efektivním prostředkem, jak snadno s nízkým počátečním kapitálem vydělat velké množství peněz. 

Samozřejmě možné to je, ale opět se vracím k tomu, že nejdříve se musíte stát odborníkem, jako v jakémkoliv jiném oboru. Zcela zajisté je to dobrodružství, ale musíte se připravit na překážky a plno nejistot, které trading dnes a denně provází.

Proč jsem se tedy rozhodl napsat tento Ebook? Primární motivací je s Vámi sdílet naše zkušenosti a praxi. Pokud by existoval garantovaný byznys, jak vydělávat peníze vždy a za každých okolností, pak by se do něj dřív nebo později pustil kdekdo, komu nechybí ambice a hlad po úspěchu. Jinak tomu není v tradingu. 

Není však tajemstvím, že okolo 90% traderů na burze prodělává v dlouhodobém horizontu. Myslím tím jeden rok nebo deset let? A když někdo ztrácí svůj kapitál, znamená to například 20% či 100%. 

Chápete, kam tím mířím? Už jste se někdy zamysleli nad tím, co je pro Vás měřítko úspěchu? Nebylo Vám zaslíbeným „guru“ již někdy náhodou slíbeno, že díky jeho zázračné strategii vyděláte desítky až stovky procent ročně bez jediné zmínky, jak velké riziko ztráty kapitálu při tom podstupujete? A byla Vám ta myšlenka blízká? 

Mám pro Vás návrh:  Nechcete přistát pevně zpátky na zemi a nastavit si vaše očekávání a cíle tak, aby byly realizovatelné?

Rada: Stanovte si realistické a splnitelné cíle

Již jste si museli v oblasti obchodování na burze někdy projít frustrací z nenaplnění Vašich očekávání? Vytoužené majetky, luxusní životní styl…

 Nic z toho se nedostavilo? Samozřejmě, řečnické otázky. Neberte mě zle, nechci Vám vaše sny brát. Snění je důležité. Ale stanovit si splnitelné cíle je naprosto klíčové. Bez cílů bych v tradingu nikdy neuspěl. Ale musí mít opodstatnění. 

Nosit růžové brýle se v tomto oboru skutečně nevyplácí, cena je příliš drahá. Je zapotřebí, abyste si jasně stanovili nejen to, jaký cílíte výnos, ale především rovněž, kolik kapitálu jste ochotni riskovat a během kolika let. 

Vašim hlavním cílem je v prvé řadě Váš těžce vydělaný kapitál chránit. To znamená podniknout systematické kroky směrem k minimalizaci rizika. Amatérští obchodníci obvykle cílí výnos více než 100% ročně. V praxi pak jejich účty čeká výplach. Mají v sobě totiž silně zakomponovanou iluzorní víru, protože jim to někdo (obvykle guru) prostě řekl. 

Přece to není zas tak těžké, i jemu se to povedlo. Z mé vlastní praxe, kdy jsem se v této oblasti setkal s nespočtem profíků, Vám narovinu říkám, že pokud budete cílit dvouciferné zhodnocení ročně, jste mnohem blíže realitě. 

Samozřejmě ale musíte akceptovat potenciálně velmi vysoké drawdowny. Čím vyšší riziko, tím vyšší potenciál. Toto zlaté pravidlo se nikdy nezmění. Prvotním předpokladem ale je, že disponujete strategií, která má skutečnou statistickou výhodu (edge). Jinak se Vám dřív nebo později prohra nevyhne.

Rada: Přemýšlejte nad tradingem kriticky a srovnávejte se s těmi najlepšími

Zamyslete se nad tím kriticky. Kdyby byl někdo schopný dosahovat výnosů v řádech stovek procent ročně po dobu mnoha po sobě jdoucích let, patřil by dnes určitě k těm nejbohatším lidem planety. 

Tento geniální trader by si bezesporu strčil do kapsy i takového velikána jako je Warren Buffett. Založil by si hedge fond a investoři by se k němu hrnuli s takovou vervou, že by je nestačil odmítat. Určitě by se stal dolarovým miliardářem a mezinárodní celebritou. 

Slyšeli jste někdy jméno James Simmons? Jedná se o spoluzakladatele společnosti Renaissance Technologies. Jeho Medallion fond, který obchoduje formou algoritmického tradingu, je znám pro nejlepší doložený track record v investiční historii. 

Roky naprosto výjimečných výnosů z něj udělali světovou třídu vlastní kategorie a krom již zmiňovaného Buffetta by se po jeho bok mohl zařadit snad ještě Ray Dalio. Dle dostupných odhadů jeden z jeho hlavní fondů vygeneroval průměrný roční výnos okolo 66% ročně (39% po poplatcích) od roku 1998. Pokud ho neznáte, vygooglete si ho. 

Jedná se o velmi inspirativní příběh. Pokud máte zájem o investici do jeho fondu, musím Vás zklamat. Tento fond je dostupný pouze zaměstnancům (ano, slyšíte dobře). Je třeba podotknout, že tento fond zhodnocuje kapitál v řádech miliard dolarů desítkami procent ročně. Ne třeba dodávat, že s malými účty v řádech maximálně stovek tisíc dolarů je to o dost snazší.

Rada: Učte se z vlastních chyb, ale neopakujte je

Znáte to klišé přísloví: Úspěšní jsou ti, kdo se dokáží učit z vlastních chyb. A Ti nejúspěšnější jsou Ti, kdo se umí učit z chyb těch druhých. Chyby jsou k nezaplacení, protože z nich vznikají zkušenosti. A zkušenosti jsou právě to, co nás posouvá vpřed. Rád bych se s Vámi o ně podělil v této knize.

A kdo že to vlastně jsem, že si Vám dovoluji sázet jedno moudro za druhým. Nerad bych zde o sobě psal literáty. Jsem zrovna tak obyčejný trader, jako jste Vy. 

Můj příběh není ničím výjimečný. Nebudu Vás zde krmit neuvěřitelným příběhem, kdy jsem 5 tisíc dolarů během několika let zhodnotil na 5 milionů dolarů. To se mi skutečně nepovedlo. A i kdyby ano, matematickým faktem by bylo, že je to díky neuvěřitelné náhodě, asi tak jako když si půjdete vsadit sportku a ono Vám to prostě vyjde. 

Když jsem před více něž 10 lety začínal s tradingem, byl jsem chlap ze skromných poměrů se svým neochvějným snem – uspět v tradingu. Přečetl jsem nespočet knih, prošel jsem nepřeberným množstvím různých školení. Všechno to byly více méně nesmysly bez jakékoliv přidané hodnoty. 

Čistá teorie nebo naprosto zavádějící informace bez jakýchkoliv důkazů, že by dané signály využívající různé prvky technické analýzy skutečně fungovaly. Pravděpodobně jako Vy jsem měl můj klasický zaměstnanecký poměr od „9 do 5“. Co mě však nikdy neopustilo, byl sen. Sen o finanční nezávislosti.

V roce 2013 to pak začalo. První tradingový účet a celkové zhodnocení 72% a to vše formou algoritmického tradingu. Tyto výsledky mi pak pomohly spoluzaložit hedge fund, kde jsem měl tu čest pracovat s týmem matematiků, statistiků, traderů a ekonomů. 

Za tuto dobu jsme otestovali obrovské množství různých strategií a vyexekuovali tisíce obchodů jak na futures, tak akciových trzích. Z této pětileté zkušenosti mám nyní, troufám si říci, hodně co sdílet i s Vámi. 

Věřím tomu, že tento Ebook Vám pomůže více otevřít oči, rozhlédnout se a třeba se i zamilovat do algoritmického tradingu stejně, jako jsem se před mnoha lety poprvé zamiloval já. Věřte mi, je to sice cesta trnitá, ale stojí za to.       

Pokud si chcete přečíst celý Ebook Ultimátní Průvodce Jak Na Úspěšný Algoritmický Trading, a nechcete jít článek po článku na našich stránkach, stáhnout si ho můžete okamžite a zcela zdarma zde! 12 kapitol, 118 stránek všechno na jednom místě.

Vyhledávání

Search

Nedávné příspěvky

Kategorie

Nedávné komentáře

0 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page